Profesionalni plivači na treningu preplivaju veliku kilometražu te tako godišnje prikupe velik broj zaveslaja u bazenu, no ti brojevi često znače nešto drugo. Zbog prekomjerne upotrebe ramena dolazi do problema s istim. Stalno rotiranje ramenih zglobova može utjecati čak i na najspremnijeg sportaša.

Što je plivačko rame?

Ramena funkcioniraju kao složena i nestabilna mreža tetiva, mišića i kostiju. Mnogi pokretni dijelovi omogućuju ovim kuglastim zglobovima nevjerojatan raspon pokreta. Zapravo, nijedan drugi zglob u tijelu ne može se mjeriti s pokretljivošću ramena.

Međutim, aktivnost poput plivanja može gurnuti ramena izvan njihovih fizičkih granica.

Ponovljeni pokreti ruku protiv otpora vode mogu dovesti do nepravilnog obrasca pokreta i gnječenja mekih  tkiva između kostiju u zglobu ramena. Pritisak na meka tkiva posljedično  dovodi do njihovog oticanja te ponovnog lakšeg gnječenja što je i razlog trajanja takvih oštećenja. Otečeno meko tkivo postaje bolno tijekom pokreta i takvo oštećenje zovemo „plivačko rame“. Ovaj sindrom može uključivati različite probleme, najčešće tendonitis rotatorne manšete, subakromijalni impingement sindrom i burzitis.

S vremenom zbog gnječenja moguće je pucanje mekog tkiva što se dominantno dešava u tetivama. Ova oštećenja otežavaju osnovne pokrete ramena.

Simptomi plivačkog ramena uključuju:

  • Slabost ili umor mišića
  • Smanjen raspon pokreta
  • Nestabilnost ramena
  • Bol u ramenu

Dijagnostika „plivačkog ramena“ sastoji se od kliničkog pregleda i radioloških slikovnih metoda.

Tijekom kliničkog pregleda liječnik može provesti fizikalni pregled, uključujući specifične testove za provjeru funkcije rotatorne manšete, stabilnosti ramena i drugih mogućih izvora boli.

Slikovne radiološke metode uključuju ultrazvučni pregled ili magnetsku rezonancija (MR) ramena.

Liječenje je prvenstveno neoperacijsko i sastoji se od smanjenja ili privremenog prekida plivačkih aktivnosti kako bi se omogućio oporavak. Primjenom  leda  smanjenje se  bol i upala. Fizikalna terapija uključuje vježbe za jačanje mišića rotatorne manšete, poboljšanje stabilnosti lopatice i korekcije izvođenja pokreta. Protuupalni lijekovi mogu se koristiti za smanjenje boli i upale.

Savjeti za prevenciju plivačkog ramena

Ako godišnje u bazenu napravite milijun zaveslaja, može se reći da ste u opasnosti od ozljeda zbog prekomjerne upotrebe. No, postoje načini kako smanjiti taj rizik tijekom treninga.

Ako želite spriječiti „plivačko rame“ važno je da radite na jačanju i stabilnosti mišića ramenog pojasa, što uključuje mišiće unutar i oko ramena. Slabost ramenog pojasa može doprinijeti nepravilnom plivačkom zaveslaju. Loša tehnika plivanja može povećati stres na rotatornu manšetu i bicepse, započinjući lančanu reakciju koja može dovesti do ozljeda.

Većini plivača ne nedostaje fleksibilnosti i zapravo imaju tendenciju biti hipermobilni. Ključ je ne pretjerivati s istezanjem.

Blago zagrijavanje gornjih ekstremiteta od pet do deset minuta trebalo bi biti dovoljno za povećanje protoka krvi i pripremu mišića prije treninga. Pokušajte izbjeći istezanje u paru, koje je obično previše agresivno.

Važno je napomenuti da ne trenirate kroz bol. Trening može donijeti očekivani stupanj umora mišića pa čak i neke bolove. No, postoji razlika između “dobrog” bola i ranih simptoma ozbiljne ozljede koji mogu uključivati:

  • Smanjen raspon pokreta
  • Slabost
  • Bol

Ignoriranje boli neće je učiniti da nestane. Ako nastavite plivati kako biste radili kroz ozljedu, upalna reakcija će se povećati. To će otežati dijagnozu i liječenje ozljede te otežati oporavak.

Morate slušati svoje tijelo. Što se potencijalni problem prije identificira, veća je šansa za brži i zdraviji oporavak.

Ako se simptomi čine neuobičajenima, pokušajte utvrditi bilo koji pridonoseći faktor. Je li intenzitet vašeg treninga bio veći, jeste li dodali kilometre treningu ili promijenili tehniku zaveslaja.

U Specijalnoj bolnici Sv. Katarina njegujemo individualan pristup prema svakom pacijentu. Ako pacijent ima dva bolna ramena, svakom pristupamo na personaliziran način. U Centru za ortopediju i sportsku medicinu, naši ortopedi u svom radu koriste najmodernije materijale od svjetskih proizvođača te su educirani za liječenje svih oblika sportskih ozljeda ramena, a posebice za artroskopske zahvate na ramenu.

Ako sumnjate na ozljedu ili imate bolove u ramenu koji ne popuštaju, javite nam se s povjerenjem i riješite se bolova.