Puknuće meniska je vrlo česta ozljeda koljena, osobito među sportašima. Nagli pokreti poput okretanja kako bi uhvatili loptu, mogu pokidati hrskavicu u koljenu.
Što je menisk?
Menisk je važna struktura u koljenu koja pomaže u amortiziranju udaraca, stabiliziranju zgloba te podmazivanju i prehrani hrskavice.
Koljeno ima dva meniska, jedan s unutrašnje strane tj. medijalni (unutarnji) menisk, a drugi s vanjske strane tj. lateralni (vanjski) menisk.
Građa meniska je složena i kompleksna, uglavnom sastavljena od vezivnog hrskavičnog tkiva s različitom prokrvljenosti u različitim dijelovima, što utječe na mogućnost spontanog cijeljenja.
Vrste puknuća meniska prema vremenu nastanka?
Puknuća meniska vrlo su česta ozljeda koljena. Ozljede meniska mogu biti akutne i degenerativne.
Akutne ozljede su česte kod sportaša i nastaju kao rezultat uvrtanja koljena ili iznenadnih promjena smjera. Simptomi mogu uključivati bol, oticanje, ukočenost, osjećaj “zaključavanja” koljena i smanjeni opseg pokreta.
Degenerativne ozljede često nisu povezane uz nagle rotacijske pokrete i javljaju se postupno kao rezultat trošenja te smanjenja elastičnosti i snage meniska.
Kako prepoznati ozljedu?
Simptomi puknuća meniska nisu potpuno specifični tj. klinička slika se može preklapati s nekim drugim oštećenjima koljena, a karakterizira ga bol koja se obično javlja na mjestu puknuća u razini sredine zgloba s unutrašnje ili vanjske strane koja se može pogoršati tijekom aktivnosti koje uključuju uvrtanje ili rotaciju koljena. Oticanje ne nastaje odmah i najčešće je primjetno unutar nekoliko sati ili dana nakon ozljede. Ograničena pokretljivost i osjećaj “zaključavanja” učestali su radi oticanja koljena te mogućeg zaglavljivanja dijela meniska unutar koljena.
Osjećaj nestabilnosti češće je povezan uz ozljede ligamenata, ali neki ljudi osjećaju i kod ozljeda meniska kao da im koljeno “popušta” ili je nestabilno.
Dijagnoza i liječenje ozljede meniska
Dijagnostika ozljede meniska uključuje klinički pregled i radiološke slikovne metode. Liječnik provodi fizikalni pregled koljena. Nakon što kliničkim pregledom utvrditi težinu ozljede, liječnik može zatražit magnetsku rezonanciju koljena kako bi se dokazala dijagnoza.
Magnetska rezonancija (MR) je najbolja metoda za vizualizaciju meniska i otkrivanje puknuća meniska, hrskavice i ligamenata.
Ovisno o težini i lokaciji ozljede meniska, liječenje može biti neoperacijsko ili operacijsko.
Neoperacijsko liječenje uključuje mirovanje, hlađenje, protuupalne lijekove i fizikalnu terapiju.
Operacijsko liječenje provodi se artroskopski bez značajnog otvaranja koljena. Vrsta operacijskog liječenja ovisi o obliku puknuća, trajanju ozljede te dobi pacijenta, a uključuje popravak meniska šivanjem, djelomično uklanjanje oštećenog meniska ili transplantacija meniska. Također, ne treba zanemariti oporavak nakon operacije gdje će fizikalna terapija odigrati važnu ulogu.
U Specijalnoj bolnici Sv. Katarina možete obaviti operativne zahvate na meniscima bez dužeg čekanja, uz specijaliste velikog znanja i iskustva. Nakon zahvata moguće je na jednom mjestu obaviti i fizikalnu terapiju gdje će vam naši ljubazni fizioterapeuti pomoći kako bi se što brže i bezbolnije vratili u svakodnevne aktivnosti.
Imate li dodatnih pitanja možete nas kontaktirati pozivom na +385 1 2867 400 ili na e-mail:info@svkatarina.hr